Παρασκευή 26 Μαρτίου 2010

Στόχος επετεύχθη για τον Αρη, που πήρε την ισπαλία 1-1 στην Καβάλα και σε συνδυασμό με το 3-1 στο Κλεάνθης Βικελίδης πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας της 24ης Απριλίου στο ΟΑΚΑ, αναμένοντας
φυσικά τον αντιπαλό του, καθώς η ρεβάνς του 3-1 του Παναθηναϊκού με τον ΠΑΣ Γιάννινα δεν έχει ακόμα οριστεί.
Ωστόσο, λίγες ώρες πριν την έναρξη του επαναληπτικού ημιτελικού, οπαδοί του Αρη που βρίσκονταν σε ταβέρνες και μαγαζιά της Καβάλας αναμένοντας την έναρξη του ματς δέχτηκαν επίθεση από ομάδες ατόμων που σύμφωνα με πληροφορίες έφεραν διακριτικά του ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα να ξεσπάσουν επεισόδια.
Από τις συμπλοκές προκλήθηκαν ζημιές στα μαγαζιά και σε σταθμευμένα αυτοκίνητα, μερικά των οποίων ανήκουν στην ιδιοκτησία παραγόντων του Αρη. Στη συνέχεια οι οπαδοί του Αρη επιχείρησαν να μπουν στο γήπεδο παρά τη σχετική απαγόρευση στις μετακινήσεις, με αποτέλεσμα να επέμβουν οι δυνάμεις αστυνόμευσης, οι οποίες μάλιστα προχώρησαν σε εκτεταμένη χρήση δακρυγόνων.
Ο εκρηκτικό κλίμα μεταφέρθηκε και εντός του γηπέδου. Οπαδοί του Αρη που είχαν αγοράσει εισιτήρια για το ματς, με την είσοδό τους στις κερκίδες - και παρά τις εκκλήσεις της «κίτρινης» ΠΑΕ - φόρεσαν τα διακριτικά της ομάδας τους. Προκλήθηκε ένταση, πολλά καθίσματα έπεσαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο και η αστυνομία προκειμένου να ελέγξει την κατάσταση προέβη σε ρίψη δακρυγόνων.
Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
1' Η Καβάλα προσπάθησε να απειλήσει την «κίτρινη» εστία με το... καλημέρα, ωστόσο ο Σηφάκης δεν ανησύχησε
5' Σουτ του Μεριέμ έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Ιτάνζ
11'  Σουτ του Ονουάτσι έξω από την περιοχή, η μπάλα περνά μακριά από τα δοκάρια
23' Κεφαλιά του ντουγκλάο από το κέντρο της άμυνας, μπλόκαρε ο Σηφάκης
27' Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ναφτί έπεσε πάνω στον Γιάννου και οι Καβαλιώτες ζήτησαν πέναλτι
28' Δυνατό σουτ του Πρίττα έξω από την περιοχή στέλνει την μπάλα πολλά μέτρα άουτ
34' Κίτρινη κάρτα στον Ναφτί (Αρης)
44' ΓΚΟΛ 0-1 Αντεπίθεση από τον Αρη, με αποδέκτη της μπάλας τον Κόκε. Ο Ισπανός σουτάρει, ο Ιτάνζ αποκρούσει όμως ο παίκτης του Αρη ευνοείται στο ριμπάουντ και στέλνει με το κεφάλι στα δίχτυα της Καβάλας
52' Κίτρινη κάρτα στον Ντουγκλάο (Καβάλα)
56' Κίτρινη κάρτα στον Αράνο (Αρης)
57' ΓΚΟΛ 1-1 Ο Ντίε με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ, αφήνει τον Σηφάκη... αγαλμα
58' Αλλαγή για τον Αρη ο Χαβίτο στη θέση του Μεριέμ
66' Αλλαγή για την Καβάλα ο Ντομπρασίνοβιτς στην θέση του Ιωάννου
70' Ευκαιρία για τη Καβάλα με διπλή κεφαλιά από Ντουγκλάο και Ρινκόν, όμως ο Σηφάκης καταφέρνει και διώχνει τη μπάλα πάνω στη γραμμή.
83' Aλλαγή για τον Αρη ο Τζόνσον στη θέση του Κάμπορα
86΄Ευκαιρία για τον Αρη ο Τζόνσον δεν μπορεί να πλασάρει μπροστά στην εστία της Καβάλας
87΄Δοκάρι για τον Αρη με σουτ του Κόκε και στη συνέχεια εξαιρετική απόκρουση του Ιτάνζ σε σουτ του Τζόνσον.
92' Αλλγή για τον Αρη ο Γκαρσία στη θέση του Κόκε
Οι αρχικές συνθέσεις:
Καβάλα: Ιτάνζ, Μουρ, Φερέιρα, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Θεοδωρέλης, Ντιέ, Ορούμα, Ρινκόν, Ονουάτσι, Γιάννου
Αρης: Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Νασούτι, Γκιάρο, Ναφτί, Πρίττας, Κάλβο, Μεριέμ, Κόκε, Κάμπορα.