Κυριακή 11 Απριλίου 2010

Το βαρύτιμο τρόπαιο του Τσάμπιονς Καπ σήκωσε για δεύτερη συνεχόμενη φορά η ομάδα πόλο γυναικών της Βουλιαγμένης, η οποία υπερασπίστηκε τον τίτλο της Πρωταθλήτριας Ευρώπης και επικράτησε της Κίνεφ Κίρισι στον τελικό, με σκορ 10-7.

Τα κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου συνεχίζουν να γράφουν τη δική τους ιστορία και να δημιουργούν παράδοση στη διεκδίκηση πανευρωπαϊκών τίτλων.

Η νίκη στον τελικό ήρθε όπως και στον ημιτελικό με την Κατάνια, όπου η Βουλιαγμένη, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-4, ισοφάρισε στην τρίτη περίοδο και τελικά πήρε προβάδισμα.

Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα της Βουλιαγμένης ξέσπασε και έγραψε το τελικό 10-7 με το οποίο ανέβηκε στο βάθρο της πρωταθλήτριας Ευρώπης για δεύτερη συνεχή χρονιά.